Ferrari čelí údajnému obrovskému škandálu: Emisné podvody sú proti tomuto zanedbateľné!

Ak sú tieto informácie skutočne pravdivé, tak má svetoznáma značka Ferrari na svedomí poriadny problém. Na verejnosť sa totiž dostali zvesti, že významný predajca vozidiel značky so vzpínajúcim sa koňom v erbe, žaloval automobilku z údajnej konšpirácie, ktorá má za cieľ zvyšovať hodnotu áut. 

Dnes už bývalý predajca vozidiel Ferrari, istý Robert Root, bol vyhodený z práce, údajne kvôli svojmu veku, on má však na túto vec diametrálne odlišný názor. Podľa jeho vyjadrení ho dealerstvo značky Ferrari v americkom Palm Beach vyhodilo z práce kvôli tomu, že mu vadilo, že značka Ferrari prostredníctvom svojho zariadenia DEIS Tester stáča odometre svojich vozidiel s cieľom umelo navyšovať ich hodnotu. Značka Ferrari má na to aj postup, ktorým školí svojich mechanikov v jednotlivých dealerstvách. Zástupcovia automobilky Ferrari majú toto zariadenie k dispozícií od apríla roku 2010, pričom oficiálne povoľujú jeho použitie a to všetko s posvätením vedenia automobilky. Root tvrdí, že práve toto je dôvodom jeho predčasného vyhodenia z predajnej siete a nie jeho vek, ako sa uvádza vo vyhlásení vedenia. K zariadeniu DEIS Tester dokonca existuje tlačený rozsiahly používateľský manuál, ktorý bol vyhotovený priamo u Ferrari a je oficiálnym materiálom značky. Žaloba Roberta Roota obsahuje viacero bodov, ktoré popisujú celú vzniknutú situáciu ohľadne tohto pomerne záhadného zariadenia.

  1. Ferrari, SpA, so sídlom v Maranelle, Taliansko, predáva, a povoľuje na použitie zariadenie DEIS Tester vo svojich predajniach v rámci celého sveta.
  2. Zariadenie DEIS Tester obsahuje software, ktorý zabezpečuje celkové vynulovanie odometra.
  3. Značka Ferrari povoľuje použitie tohto zariadenia, vydáva heslá a zabezpečuje vzdialené prístupy, elektronicky dodáva a sleduje všetky funkcie tohto zariadenia, teda aj vynulovanie odometrov a to všetko prostredníctvom internetového pripojenia, pričom všetky získané dáta si ponecháva a archivuje ich.
  4. Ferari publikovalo tlačovú rozsiahlu používateľskú príručku k tomuto zariadeniu, ktorá pochádza pravdepodobne z roku 2010, pričom táto príručka veľmi podrobne inštruuje k používaniu uvedeného zariadenia a oficiálne povoľuje používanie tohto zariadenia, primárne určeného k vynulovaniu odometrov svojich vozidiel.
  5. Pri používaní zariadenia DEIS Tester je vždy prostredníctvom pripojenia na internet získané povolenie od automobilky Ferrari. Diagnostické a všetky ostatné procedúry, ktoré sa na vozidle Ferrari vykonávajú sú permanentne zaznamenávané do databázy značky Ferrari.

V rámci tejto žaloby je teda celkom presne možné identifikovať dôvod, pre ktorý Robert Root značku zažaloval a je dosť pravdepodobné, že sa z tejto žaloby môže vykľuť poriadne veľký škandál, ktorý môže maranellskú značku významným spôsobom poškodiť, nakoľko takáto situácia v histórií tejto značky dosiaľ nemá obdobu.

Zdroj: Autoforum.cz | Foto: Ferrari