Ako (ne)umývať auto cez zimu: Neverili by ste, aké sú umyvárky šmykľavé!

Nedeľa popoludní, slnko svieti, myslíte si, že je snáď aj desať stupňov Celzia a napadne vám, že by bolo fajn umyť auto. Tak sa teda oblečiete, zhrabnete drobné do vapky a vysávača a hor sa na to.

Zádrheľ prvý: vonku nula stupňov a auto zaparkované v tieni kompletne pokryté námrazou. Fajn, nenechám sa odradiť, je pekne. Oškriabal som okno a úspešne dorazil na ručnú autoumývareň, aby som zo svojho tátoša zmyl všetku špinu a vlastne aj zvyšky námrazy. Čo zlé by sa mohlo stať.

Kde je voda, tam sa čo? Šmýka!

Presne! A to mi teda vôbec nenapadlo. Práve preto som sa pri ceste k automatu, ktorý zamieňa čokoľvek na 50 centovky, na chvíľu premenil na ruského baleta. Prispeli tomu zrejme aj tenisky. Každopádne, nepočítal som s tým, že pri teplote okolo bodu mrazu bude niekde, kde strieka voda, ľad. Veď komu by to aj napadlo.

PS: Nezlámal som sa!

Voda je studená

umyvanie-1

V preklade, dvakrát si rozmyslíš, ako tú vapku na auto namieriš, aby ťa neofŕkala. Našťastie s ňou už mám akú – takú prax a občas zvažujem, že by som si šiel auto umyť z trucu v obleku, takže som ostal pomerne suchý. Ale tá voda je fakt ľadová!

Auto vysušte, poďakujete si ráno

Cez deň je vonku okolo nuly, lenže v noci to klesne a pri týchto teplotách voda na vašom aute ostane dlho. Najmä v zákutiach karosérie. Preto by sa ráno mohlo stať, že by ste napríklad neotvorili dvere, lebo by boli zamrznuté. Auto teda vysušte. Ako? Žiadny uteráčik a županík. Sadnite za volant a vozte sa, ideálne mimo mesta, aby prúd vzduchu okolo auta všetku prebytočnú vodu odfúkol. Bude vás tešiť aj pocit, že sa vozíte na nablýskanom autíčku.

Zaparkujte na slnku

Jazdou z auta nedostanete všetku vodu. Odparkujte ho teda na slnku, aby sa aspoň trošku zohrialo a prebytočná voda sa mohla odpariť. Malé plus: lesklé auto na slnku vám budú závidieť susedia (ak nemajú lepšie a čistejšie). Vysušenie auta po umytí v zimnom období nie je dôležité iba preto, aby ste nemali problém otvoriť dvere či okná. Voda premenená na ľad na nesprávnych miestach by mohla dokonca potrhať nejaké plasty, takže pri umývaní opatrne. Pri celodenných mrazoch auto umývať neodporúčame. Počkajte, kým bude lepšie počasie.

Foto: YouTube, holtsauto.com